نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: رعایت الگوی کشت، مقابله با خرده مالکی در حوزه کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی در دسترس، اولویت‌های بخش کشاورزی است که باید با همکاری دولت و بخش خصوصی اجرایی شوند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، امیر یوسفی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کشاورزی در کشور، اظهار داشت: رعایت الگوی کشت، مقابله با خرده مالکی در حوزه کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی در دسترس، اولویت‌های بخش کشاورزی است که باید طی همکاری دولت و بخش خصوصی اجرایی شوند.

وی گفت: بی‌توجهی به شرایط اقلیمی و آب‌ و هوایی در کشاورزی یکی از چالش‌هایی است که همواره بخش کشاورزی ایران را تهدید کرده است. آنچه در این بین اهمیت دارد، مطالعات کارشناسی درباره الگوی کشتی است که در کل کشور باید از سوی کشاورزان مورد توجه باشد. این الگو باید توسط وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی این بخش ارائه شود.

نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: اینکه در برخی از سال‌ها شاهد تولید بی‌رویه یک محصول خاص به دلیل بازار خوب آن در گذشته و در نهایت انبار و هدر رفت آن محصول به دلیل تولید بدون بازار هستیم نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که به علت عدم مدیریت، نظارت و بی‌برنامگی وزارت کشاورزی رخ می‌دهد.

وی افزود: دولت با همکاری اتاق ایران می‌تواند مدیریت و نظارت خود را بر بخش کشاورزی گسترش دهد.

یوسفی تاکید کرد: اگر وزارت کشاورزی بتواند حمایت و نگاه تشویقی خود را نسبت به حوزه کشاورزی همراه با مدیریت و نظارت کارشناسی، افزایش دهد، بخش قابل توجهی از مشکلات موجود برطرف می‌شود.

وی گفت: رعایت الگوی کشت، مقابله با خرده مالکی در حوزه کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی اندک در دسترس، اولویت‌های بخش کشاورزی است؛ اما متاسفانه دولت نسبت به این موضوعات محوری، بی‌توجه است.

نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: ارائه الگوی کشت به معنای جانمایی درست، منطقی و کارشناسی درباره کشت انواع محصولات موردنیاز است. اینکه هر محصولی باید در چه شرایط اقلیمی تولید شود که کمترین آسیب به منابع آبی و محیط زیست وارد آید و بیشترین محصول با کیفیت بالا تولید شود، در چارچوب الگوی کشت مشخص می‌شود و این الگو باید توسط وزارت جهاد کشاورزی و براساس تحقیق و مطالعات منطقه‌ای تهیه شود.

وی افزود: حمایت و رویکرد تشویقی نسبت به روند تولید انواع محصولات با در اختیار قرار دادن بذر و کود مناسب با شرایط هر منطقه را ضروری دانست و تاکید کرد: زمانی سطح زیر کشت پنبه ۲۰۰ هزار هکتار بود که متاسفانه به علت بی‌توجهی‌های دولت و نبود نگاه حمایتی لازم این سطح به ۱۰ هزار هکتار رسید که امروز شاهد افزایش آن تا ۲۰ هزار هکتار هستیم. در این رابطه واردات بذرهای استاندارد و قوی که با شرایط اقلیمی مورد استفاده هم‌خوانی داشته باشد، مهم است.

یوسفی ادامه داد: وزارت کشاورزی مراکز تحقیقاتی و امکانات خوبی برای نظارت بر بذرها، کودها و سمومی که به کشور وارد می‎شود، دارد. بنابراین باید با استفاده از این ظرفیت‌ها از میزان و کیفیت تولید محصولات خود حفاظت کند.

نایب‌ رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران به اهمیت مقابله با خرده مالکی در حوزه کشاورزی اشاره و تصریح کرد: در کشورهای دیگر برای تفکیک و خرد شدن زمین‌های کشاورزی، مجوز داده نمی‌شود. در واقع خرده مالکی در حوزه کشاروزی یک معضل جدی است که متاسفانه در ایران اتفاق می‌افتد و وزارت کشاورزی برخورد مناسبی با این موضوع ندارد. برای تحقق اهداف تعیین شده در حوزه کشاورزی باید مانع از خرد شدن زمین‌ها شد.

وی همچنین با نگاه به وضعیت آب‌وهوایی ایران که جزو مناطق گرم‌وخشک با میزان تبخیر بالاست، گفت: زمانی رودخانه‌های کشور پرآب و سفره آب‌های زیرزمینی قابل استفاده بودند اما امروز به هر علتی که ناشی از مدیریت غیرمنطقی منابع آبی است، شرایط تغییر کرده و منابع آبی کمی در دسترس است. در این وضعیت راهی جز استفاده بهینه و برنامه‌ریزی شده از این منابع نداریم. امروز ارزش اقتصادی آب بالاست و باید با همین نگاه، بخش کشاورزی کشور را حمایت کنیم.