ایرج اعتصام، معمار معاصر و شهرساز متولد ۱۳۰۹ گرگان و دارای مدرک دکترای معماری از دانشگاه فلورانس در سال ۱۳۳۹ بود که در سن ۹۲ سالگی در شهر سن خوزه آمریکا درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، دکتر ایرج اعتصام متولد ۱۳۰۹ در شهر گرگان در استان گلستان است و دارای مدرک دکترای معماری از دانشگاه فلورانس در سال ۱۳۳۹ بود و از سال ۱۳۵۰ به عنوان کارشناس ارشد طرح‌ریزی منطقه‌ای سازمان ملل متحد و عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری از سال ۱۳۵۲ فعالیت کرد.

از طرح‌ها و پروژه‌هایی دکتر اعتصام می‌توان به مجموعه شاه چراغ، شیراز، پردیسه دانشگاه سیستان و بلوچستان، پارک ملت و شریعتی تهران، شهر جدید لتیان، تهران، مجموعه‌های جهانگردی محلات، سرعین اردبیل، لاهیجان، طرح اولیه مجموعه سن تروپه، جنوب فرانسه، مجموعه‌های مسکونی و خانه‌های ویلایی در سیاتل، سن خوزه، سن فرانسیسکو، لی آنجلس، آمریکا- مجموعه هفت بلوک اداری در بل ویو، واشینگتن، مجموعه ساختمانی حجاج در مدینه منوره، عربستان سعودی و… اشاره کرد.

آقای اعتصام عضویت‌های بی‌شماری در زمینه فعالیت‌های مسکن، انجمن بین‌المللی مطالعات محیط‌های سنتی، انجمن معماران و انجمن شهرسازان آمریکا، جوامع بین‌المللی یونان، فدراسیون بین‌المللی مسکن و طرح‌ریزی، لاهه، هلند، هیئت امناء انجمن مفاخر معماری ایران و… دارد.

از مسئولیت‌های وی می‌توان به دانشیاری دانشگاه ملی ایران، دانشیاری دانشگاه تهران، رئیس دفتر فنی دانشکده هنر‌های زیبا دانشگاه تهران، مؤسس و مدیرعامل مهندسین مشاور امکو، استاد معماری و شهرسازی دانشگاه تهران، مشاور عالی و محقق برای مهندسین مشاور امکو و مؤسسه بین‌المللی دوکسیادیس، استاد مدعو در دانشگاه واشینگتن در سیاتل، محقق مرکز مطالعات شهری دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، مدرس دانشگاه برکلی آمریکا و… اشاره کرد.

از جمله آثار تألیفی ایرج اعتصام می‌توان به ترجمه کتاب عقاب دو سر، از گذشته تا آینده اسکان بشر اثر کنستانتین دکسپادیس، سال ۱۳۷۷، ترجمه کتاب معماری اسلامی، فرم، عملکرد و معنی اثر رابرت هیلن براند، سال ۱۳۷۷ و مقالات متعدد در مجلات تخصصی داخلی و خارجی نام برد.

 

معماری نمایش هویت، فرهنگ و سنت هر منطقه است که بخشی از تاریخ هر روستا، شهر، استان و کشور را در گذر دوره‌های گوناگون نشان می‌دهد و در میان معماران برجسته ایرانی که آثار ماندگار و فاخری از خود برجای گذاشته‌اند ایرج اعتصام که ۲ روز مانده به زمستان امسال درگذشت به عنوان یکی از تاثیرگذارترین معماران معاصر کشور در روند شکل‌گیری جریان فکری این رشته، جای پای محکم و استواری دارد.