تعدادی از شهروندان گلستانی از کمبود دارو و گران شدن آن گلایه دارند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، با شروع فصل پاییز و افزایش آمار مبتلایان به بیماری آنفلوآنزا، مراجعه مردم به داروخانه‌ها افزایش پیدا کرده و کمبود دارو‌های آنتی بیوتیک شکایت مردم را به همراه داشته است.

تعدادی از این افراد در برنامه «در استان» شبکه گلستان به گلایه‌های خود در این باره پرداختند.

یک شهروند گرگانی گفت: برای تهیه یک قرص ایبوپروفن واسپری بینی به چهار داروخانه مراجعه کردم، اما نتوانستم پیدا کنم.

شهروندی دیگر با گلایه از تفاوت قیمت دارو‌ها در داروخانه‌های مختلف گفت: یک قرص آموکسی سیلین را در میدان شهرداری به من ۲۱ هزار تومان قیمت داده اند و همین قرص در داروخانه‌ای دیگر ۲۷ هزار تومان قیمت داده شده است.

یک خانم دیگر با گلایه از نبود شربت‌های آنتی بیوتیک گفت: از چندین داروخانه پیگیری کرده ام و به من گفته اند دارو نیست، اما فردی به من گفت دارو هست، اما باید آشنا داشته باشید.
آقایی دیگر هم با اشاره به کمبود انسولین گفت: نوع خاصی از انسولین را مصرف می‌کنم که متاسفانه در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود.

پانیذ صدرایی رییس سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در برنامه «در استان» گفت: پیرو اجرای طرح دارویار از تیرماه امسال در استان مشکل کمبود دارویی تا حدودی حل شد، اما از مهرماه با افزایش ابتلا به آنفلوآنزا این کمبود دارو دوباره محسوس شد.

او افزود: با توجه به شیوع جدی آنفلوآنزا در کشور این کمبود دارو مربوط به تمام کشور بوده و تنها مختص به گلستان نیست.
صدرایی ادامه داد: میزان تولید دارو در کشور کفاف داروخانه‌ها را نمی‌داد و وزارت بهداشت از طریق واردات دارو اقدام به تامین بخشی از نیاز بازار را کرد.

او گفت: در حال حاضر میزان تولید دارو در کشور افزایش پیدا کرده است و مشکلات تولید کنندگان در واردات مواد اولیه در حال حل شدن است.

رییس سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: پیش بینی می‌شود تا سه هفته آینده موضوع کمبود دارو در داروخانه‌ها برطرف شود.

به گفته صدرایی مشکلی در تامین انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی وجود ندارد و افراد می‌توانند با جایگزین کردن انسولین تولید یک شرکت دیگر نیاز خود را رفع کنند.

صدرایی گفت: قیمت دارو‌ها مصوب شده و مشخص است و داروخانه‌ای حق ندارد قیمت سلیقه‌ای برای آن تعیین کند و اگر شهروندی با موردی مواجه شد موضوع را با شماره‌های ۱۹۰ و ۳۱۹۳۲۵۳۶ مطرح کند تا پیگیری شود.

او افزود: شهروندان می‌توانند با مراجعه به سایت ttac.ir قیمت داروی مورد نظر خود را جستجو کنند.