هزاران نفر از دوستداران محیط زیست با راه‌اندازی کارزاری خواستار توقف ساخت تله‌کابین ناهارخوران در استان گلستان شدند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، هزاران نفر از دوستداران محیط زیست با راه اندازی کارزاری از سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جنگل‌ها خواسته اند مانع ساخت تله کابین در جنگل ناهارخوران شوند.
پیشتر طرح ساخت این تله کابین با مخالفت نهاد‌های محیط زیستی به تصمیم شورای عالی شهرسازی احاله شده بود که نهایت چند روز پیش مورد موافقت این شورا قرار گرفت.
موافقان این طرح معتقدند اجرای پروژه تله کابین جنگل ناهارخوران فرصتی مناسب برای افزایش ظرفیت گردشگری استان گلستان محسوب می‌شود، اما مخالفان می‌گویند با انجام این طرح و تعریض جاده دسترسی برای حمل تجهیزات و دکل‌ها صد‌ها درخت ارزشمند ممرز و بلوط قطع خواهند شد.
حالا، با تصویب اجرای این طرح در شورای عالی شهرسازی فعالان محیط زیست با راه اندازی کارزاری که تا امروز بیش از ۶ هزار نفر آن را امضا کرده اند، خواستار توقف این طرح شده اند.
روایت جدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از نابودی جنگل‌های هیرکانی؛ آیا پای بیوتروریسم در میان است؟ بزرگترین لکه درختان سرخدار در جنگل‌های هیرکانی/ توسعه گردشگری و اکوتوریسم با جهانی شدن یک جنگل جزئیات جدید از پرونده جهانی جنگل‌های هیرکانی/چرا هیرکانی از نادرترین گونه‌های جنگلی جهان است در متن این کارزار که همچنان در آدرس اینترنتی (https://www.karzar.net/gorgan-telecabin) در حال جمع آوری امضا است، آمده: طرح احداث تله کابین در منطقه ناهارخوران گرگان نهایی شده است. این در حالی است که اجرای چنین طرح‌هایی در مناطق جنگلی شمال کشور با توجه به تراکم پوشش گیاهی و شیب اراضی، بدون قطع درخت و بدون آسیب به خاک ارزشمند جنگلی غیرممکن بوده و با افزایش حجم تردد و حضور جمعیت در منطقه، خود به تهدیدی جبران ناپذیر بدل خواهد شد.
امضاءکنندگان این کارزار، از شما درخواست دارند جهت حفظ این جنگل هیرکانی در طرح مذکور بازنگری کرده و لغو احداث تله کابین را پیگیری فرمائید.
جنگل هیرکانی از ارزشمندترین جنگل‌های دنیا محسوب می‌شوند و متعلق به دوران سوم زمین شناسی با قدمت بیش از ۵۰ میلیون سال است.