مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گلستان گفت: ساخت ۱۸ یادمان شهدای دفاع مقدس استان در مرحله تدوین، تامین مقدمات اولیه، ساخت و تکمیل است.

به گزارش پايگاه خبري گلستان جوان، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گلستان گفت: ساخت ۱۸ یادمان شهدای دفاع مقدس استان در مرحله تدوین، تامین مقدمات اولیه، ساخت و تکمیل است.
سرهنگ محمدرضا کاظمی روز دوشنبه هفتم تیرماه ۱۴۰۰ در نشست خبری اظهار داشت: از ۳۱ یادمان شهدای گلستان در ۵۴ نقطه، ۳ یادمان در سال گذشته به بهره برداری رسیده و به محلی برای میزبانی از زائرلن دلباخته شهدا و ایثارگران تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون پیکر پاک و مطهر ۱۴۰ تن از شهدای گمنام در ۵۴ نقطه استان گلستان مدفون است، تصریح کرد: جوانان با زیارت از این قبور متبرکه و مطهر و با الگو پذیری از سیره شهدا درس استقامت و آزادگی فرا میگیرند.
وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بمباران شیمیایی، شهید آیت الله بهشتی و یارانش بیان کرد: رژیم بعث عراق ۵۷۰ مرتبه از بمباران شیمیایی علیه ایران استفاده کرد و در نتیجه آن بیش از ۱۷ هزار نفر شهید و ۱۲۷ هزار نفر نیز مجروح شدند.
وی با اشاره به هفته بازخوانی و افشای جنایات حقوق بشر آمریکایی افزود: ترور شهید بهشتی و ۷۲ شهید انقلاب، ترور مقام معظم رهبری، بمباران شیمیایی سردشت و شهادت آیت الله صدوقی نمونه‌ای از حقوق بشر آمریکایی از ۶ تا ۱۲ تیرماه سال ۶۰ است.
کاظمی همچنین در این نشست خبری گفت: پنجمین دوره جشنواره ملی فانوس ویژه تولیدات هنری و سینمایی در ۲ مرحله استانی و کشوری برگزار می‌شود که هنرمندان گلستانی می‌توانند آثار خود را در بخش‌های نمایش نامه، عکس، نقاشی، پوستر و بیلبورد، نماهنگ، مستند کوتاه و بلند و موسیقی باکلام به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
وی با اشاره به برگزاری چند جشنواره دیگر در گلستان ادامه داد: سومین جشنواره ملی فعالان دفاع مقدس و مقاومت در فضای مجازی، جشنواره استانی شعر دفاع مقدس با عنوان تپش‌های ماندگار، جشنواره ادبی یوسف، جشنواره بین المللی فیلم رسام، جشنواره خاطرهگویی پیشکسوتان دفاع مقدس، جشنواره تئاتر، در حال برنامه ریزی برای اجرا است.
سرهنگ کاظمی در ادامه با اشاره به نیاز ۲۸۰ میلیارد ریالی برای تکمیل باغ موزه دفاع مقدس گلستان گفت: این پروژه ۱۱ ساله حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تامین به موقع اعتبار تا خرداد سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
ساخت باغ موزه دفاع مقدس از ۸۹ با برآورد هزینه اولیه ۴۰ میلیارد ریال در گرگان آغاز شد.
این طرح فرهنگی در تپه نورالشهدا و مجاورت گلزار شهیدان گمنام گرگان قرار دارد و در زمین به مساحت هزار و ۶۵۶ متر مربع و زیربنای چهار هزار و ۱۷۹ متر مربع ساخته می‌شود.
این مرکز فرهنگی شامل سالن تاریخ شفاهی و راویان، بخش هنری و سینمایی، گالری آثار دائمی و دوره ای، کتابخانه و مرکز جامع اسناد و مدارک دفاع مقدس و دیگر بخش‌های تخصصی مربوط به نمایش وقایع روز‌های اوج پیروزی انقلاب در گلستان و نیز دفاع همه جانبه توسط ارتش، سپاه، جهاد سازندگی، ژاندارمری، بسیج، نیرو‌های مردمی، اقشار و صنوف است.
عملیات ساخت باغ موزه دفاع مقدس گلستان که بودجه آن از محل اعتبارات ملی تامین می‌شود، چند نوبت به دلیل تاخیر در تزریق اعتبار متوقف شده بود، اما با پیگیری صورت گرفته از سوی مسوولان ساخت آن بار دیگر آغاز گردید.
آخرین تزریق اعتبار برای ادامه عملیات اجرایی ساخت باغ موزه دفاع مقدس گلستان در سال ۹۷ از محل سفر رییس جمهوری به میزان ۲۰۰ میلیارد ریال اختصاص یافت.
سرهنگ کاظمی اظهار داشت: ۲۲۰ شهید گلستان در حال حاضر مفقود الاثر و جاویدالاثر هستند.
مطابق داده‌های دستگاه‌های مرتبط درگلستان، نزدیک به ۳۳ هزار رزمنده از استان گلستان در جنگ تحمیلی شرکت داشتند و نیز این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس چهار هزار شهید تقدیم کرده و افزون بر این ۱۳ هزار جانباز و یک هزار و ۱۷۸ آزاده دارد و ۱۴۰ شهید گمنام نیز در گلستان آرام گرفتند.