بذرپاش علاوه بر معرفی مدیرکل جدید دیوان محاسبات گلستان، صحبت‌هایی درخصوص اقدامات صورت گرفته طی ۹ ماه گذشته ریاست خود بر دیوان و همچنین برنامه‌های دیوان برای ۱۴۰۰ بیان کرد و در ادامه، تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان استان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، مجمع نمایندگان استان گلستان با حضور در دیوان محاسبات کشور، با مهرداد بذرپاش رئیس کل دیوان محاسبات دیدار کردند.

در این جلسه درخصوص تخصیص اعتبارات استان گلستان در سال‌های ۹۸، ۹۹ و مشکلات اعتباری استان برای تکمیل پروژه‌های عمرانی، ورزشی، فرهنگی و… بحث و تبادل نظر شد.

در این دیدار، مهرداد بذرپاش علاوه بر معرفی غلامحسین زارعی به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات استان گلستان، صحبت‌هایی درخصوص اقدامات صورت گرفته طی ۹ ماه گذشته ریاست خود بر دیوان و همچنین برنامه‌های دیوان محاسبات برای سال ۱۴۰۰ بیان کرد و در ادامه، تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان نیز به بیان دیدگاه‌ها و مباحث مدنظر خود پرداختند.
در ابتدا بذرپاش ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته طی ۹ ماه گذشته، به برنامه‌های دیوان محاسبات برای سال ۱۴۰۰ پرداخت و گفت: درصدد هستیم موضوع نظارت بر بودجه، همزمان با اجرا انجام شود و به همین منظور، گزارش‌های اجرای بودجه در دستگاه‌های اجرایی در بازه زمانی ۲ ماهه تهیه و در اختیار نمایندگان محترم قرار خواهد گرفت.رئیس کل دیوان محاسبات کشور تحقق شعار سال را در اولویت دانست و از دستور کار قرار دادن ۵ قانون اصلی حوزه تولید در کنار قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، خبر داد.
پنج قانون اصلی مرتبط با حوزه اصلی عبارتند از:
– قانون رفع موانع تولید و رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور
– قانون حمایت از شرکت‌ها  وموسسات دانش بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات

– قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار

– قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی  

– قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز 

وی در خاتمه، با تاکید بر اختصاص حداقل یک سوم از زمان خود به رتق و فتق امور و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی در راستای حل مسائل، پیرامون شروع تدوین برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: چهار سال از برنامه ششم می‌گذرد و حسابرسی بیست سرفصل این برنامه را در دستور کار قرار داده‌ایم تا در برنامه هفتم، تصمیم سازی مناسب‌تری شکل بگیرد.

در این جلسه، مسئولان اداره کل دیوان محاسبات در استان گلستان گزارشی از اقدامات خود را ارائه کردند و در ادامه، تعدادی از اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان به بیان دیدگاه‌ها و مباحث مدنظر خود پرداختند.

براساس گزارش اداره دیوان محاسبات استان گلستان:

– بررسی تسهیلات پرداختی از محل منابع صندوق توسعه ملی بابت طرح‌ها و پروژه‌های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی با تاکید بر تاثیر آن بر اشتغال استان

– بررسی رعایت الزامات قانونی در واگذاری مجتمع‌های پرورش میگوی شیلات استان به بخش غیردولتی

– بررسی معوقات بانکی و مالیاتی (عدم وصول صحیح درآمدها)

– بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مقابله با ساخت و ساز‌های غیرمجاز در خارج از حریم‌های قانونی

– بررسی آثار سموم آفات نباتی بر محصولات کشاورزی، بررسی اعتبارات اختصاص یافته به طرح اقدام ملی مسکن
ازجمله گزارش‌های اولویت داری بود که در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ ارائه شده است و اخبار آن، متعاقبا به اطلاع عموم خواهد رسید.

تقدیر از گزارش به موقع تفریغ و گزارشات موضوعی مناسب و ارائه بهنگام آن‌ها به نمایندگان و همچنین برپایی نمایشگاه دستاورد‌های دیوان محاسبات در مجلس، تداوم اطلاع نمایندگان از گزارش‌ها، تشکر از رویکرد جدید دیوان محاسبات در ارتباط گیری با نمایندگان مجلس، تقاضای رسیدگی به برخی موضوعات استانی، لزوم نظارت موثر بر چگونگی تخصیص و اجرای بودجه در استان‌ها، حمایت از سرعت گرفتن اقدامات و ارسال گزارش‌ها در دیوان محاسبات، لزوم نظارت حداکثری دیوان محاسبات بر عملکرد بانک‌ها و شهرداری‌ها، ابتکار عمل در نحوه‌ی نظارت بر اجرای بودجه و توجه به حقوق کشاورزان از جمله موضوعاتی بود که در سخنان نمایندگان مجمع استان گلستان مطرح شد.

در پایان این جلسه، مهرداد بذرپاش با معرفی غلامحسین زارعی به عنوان مدیرکل جدید دیوان محاسبات در استان گلستان، از زحمات سید احمد حسینی زاده مدیرکل سابق که به مقام بازنشستگی نائل آمده، تقدیر به عمل آورد.

  • منبع خبر : روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور