رئیس کل دادگستری گلستان گفت: افراد می توانند با مراجعه به کانون داوری بدون نیاز به طرح دعوی در محاکم ، اختلافات خود را حل و فصل کنند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، حیدر آسیابی امروز ۱۴ آذر در مراسم افتتاح کانون داوری استان گفت: با استفاده از ظرفیت کانون داوری، اختلافاتی که ناشی از قرارداد‌ها و دعاوی حقوقی است، در کانون‌های داوری طرح و از وارد شدن این اختلافات به چرخه دستگاه قضایی پیشگیری می‌شود.

آسیابی افزود: همچنین وجود کانون داوری این امکان را به دادگستری استان می‌دهد که رسیدگی به بعضی اختلافات را به نهاد‌های شبه قضایی ارجاع کنند تا از افزایش ورودی پرونده به محاکم جلوگیری کنند.

او با بیان این که داوری یک نهاد مسقل از دستگاه قضایی است افزود: اتحادیه‌ها، اصناف و افرادی که در قرارداد‌ها شرط داوری را درج کرده باشند و یا بر استفاده از داور در بروز اختلافات، توافق کرده باشند با مراجعه به کانون و با استفاده از ظرفیت این نهاد بدون ورود به پروسه دادگاه و تشریفات قانونی، اختلافات خود را حل و فصل کنند.

رئیس کل دادگستری گلستان، حرفه‌ای شدن کار داوری را از مزایای تشکیل کانون داوری عنوان کرد و گفت: صلاحیت متقاضیان داوری توسط مرکز توسعه حل اختلاف استان بررسی و پس از تایید، پروانه داوری حرفه‌ای برای افراد صادر می‌شود.

آسیابی افزود: کانون داوری گلستان امروز در اجرای ماده ۱۱۶ قانون توسعه برنامه ششم و دستورالعمل ابلاغی ساماندهی مرکز داوری قوه قضاییه در گرگان راه اندازی شد.

احمد جعفری رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان گلستان هم گفت: تا کنون صلاحیت داوری ۲۹ نفر در استان تایید شده است و افراد برای داوری می‌توانند به این افراد مراجعه کنند.

جعفری افزود: آرای صادر شده در کانون داوری قطعی و در واحد‌های اجرای احکام دادگستری‌ها لازم الاجراست.