جمعی از مریدان مولوی گرگیج پس از اعلام خبر برکناری او، از ظهر روز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ در مقابل منزلش در آزادشهر و مدرسه علمیه اش در گالیکش، تجمع کردند.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، جمعی از مریدان مولوی گرگیج پس از اعلام خبر برکناری او، از ظهر روز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ در مقابل منزلش در آزادشهر و مدرسه علمیه اش در گالیکش، تجمع کردند.

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر و مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش، به سبب بی حرمتی به امامان شیعه و موج انتقاداتی که از او شد و درخواست‌های مکرر برای برخورد با او، به رغم عذرخواهی کردن، از سمت امامی جمعه اهل سنت آزادشهر، برکنار شد.

سخنرانی ساختار شکنانه مذهبی مولوی گرگیج امام جمعه قبلی اهل سنت آزادشهر واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی پیدا کرد و علمای اهل سنت و شیعه سخنان وی را محکوم کردند.

پس از اعلام خبر برکناری مولوی گرگیج، از ظهر روز جمعه، جمعی از مریدان او که در حدود ۳۰۰ نفر می‌شدند، در مقابل منزلش در آزادشهر تجمع کردند و شعار “الله اکبر” سر دادند.

مولوی گرگیج پس از انتشار خبر برکناری اش، به گالیکش رفت و در مدرسه علمیه خود و در جمع مریدانش حاضر شد.
وی گفت: من اگر ۱۰۰۰ جان داشته باشم، فدای دین می‌کنم.


مولوی گرگیج، در خطبه‌های نمازجمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ مدعی شده بود: در فتح ایران در دوران خلیفه دوم (عمر)، امامان حسن و حسین نیز در لشگر اسلام جنگیدند. پس از پیروزی، خلیفه دوم، شهربانو، دختر یزدگرد سوم، پادشاه ساسانی را به عقد امام حسین (ع) درآورد. مادر ۹ امام شیعه، شهربانو است و اگر کسی عمر را قبول نداشته باشد، اعتبار و نسب ۹ امام شیعه را زیر سئوال برده است.

این سخنان مولوی گرگیج، واکنش‌های تند بسیاری از علما، نخبگان و مردم دیندار شیعه و اهل تسنن در استان گلستان و سایر استان‌ها را در پی داشت.

تا اینکه مولوی گرگیج با انتشار ویدئو و متنی در فضای مجازی، از همه عذرخواهی کرد.

 

وی گفت: ما خود را از ارادتمندان و عاشقان اهل بیت می‌دانیم و این ارادت، بار‌ها بیان شده است. محبت اهل بیت و صحابه رسول الله، ایمان قلبی اینجانب و توهین به اهل بیت پیامبر، حرام و کفر است.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر ادامه داد: علت سخنرانی بنده، نصب بنر‌های توهین آمیز در کوچه و خیابان و برخی سخنان تفرقه افکن در ایام فاطمیه است. هزاران بار به خدا پناه می‌برم که در دل اینجانب نسبت به خاندان رسول و سلاله پاکش، کینه، کدورت و عداوتی باشد و یا اهانتی روا دارم.

وی افزود: برخی افراد از روی قصد و غرض، از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده و مطالب بنده را تحریف می‌کنند یا برش می‌زنند که در شرایط حساس کنونی کشور، اجازه نخواهیم داد کسانی موجبات تفرقه بین اهل سنت و اهل تشیع را ایجاد کنند.

مولوی گرگیج در پایان تاکید کرد: اهل سنتی که محبت رسول الله و خاندان پاکش را در دل نداشته باشد و از اعمالش پیروی نکند، اهل سنت نیست و اگر سوءتفاهمی از سخنان اینجانب پیش آمده، از همه عذرخواهی می‌کنم.

بعد از سخنرانی مولوی گرگیچ در خطبه‌های نماز جمعه اهل سنت هفته گذشته این شهر که بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی ایجاد شد روز جمعه ۲۶ آذر این خطبه‌ها به امامت مولوی مشعوف برگزار شد.

به گفته یکی از منابع آگاه، به محض شروع خطبه‌ها توسط ایشان حدود ۲۰۰ نفر از نمازگزاران جمعه اهل سنت آزادشهر به حوزه علمیه اهل سنت گالیکش عزیمت کرده تا نماز جمعه را به امامت مولوی گرگیچ بجای آورند.

مولوی مشعوف در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به موضوع پیش آمده، این مهم را توطئه‌های دشمنان ذکر کرد و گفت: مولانا گرگیچ خود را همواره محب اهل بیت و خاندان رسول الله می‌داند.

مولوی مشعوف روز جمعه در حکمی از سوی آیت الله سیدکاظم نورمفیدی به عنوان امام جمعه اهل سنت آزادشهر منصوب شد و نخستین نماز جمعه را در این شهرستان برگزار کرد.