از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تا ۱۳ تیرماه ۱۴۰۰، سه میلیون و ۲۰۸ هزار تن گندم از کشاورزان ازجمله از استان گلستان خریداری شده است.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران، سید محمد تقی طباطبایی مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران ارزش گندم‌های خریداری شده را ۱۶۱ هزار و ۶۷۴ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال (۹۸ درصد) از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است.
مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن، گلستان با ۴۴۲ هزار تن و فارس با ۴۳۲ هزار تن پیشتاز خرید تضمینی این محصول در کشور است. در حال حاضر به جز سه استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان که خریدشان به اتمام رسیده، خرید تضمینی گندم در دیگر استان‌های کشور ادامه دارد.

خرید تضمینی ۱۲۱ هزار تن دانه روغنی کلزا
طباطبایی مقدار خرید تضمینی دانه روغنی کلزا را ۱۲۱ هزار تن و ارزش آن را ۱۲ هزار و ۲۹۷ میلیارد ریال اعلام و از پرداخت ۱۱ هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال به کلزاکاران خبر داد که این مقدار پرداختی معادل ۹۰ درصد ارزش کلزا‌ها است.
وی تصریح کرد: خرید تضمینی کلزا در ۲۴ استان کشور ادامه دارد و بیشترین مقدار آن در گلستان به میزان ۶۶ هزار تن و در خوزستان به میزان ۲۰ هزار تن خریداری شده است.
مشاور فرهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگر گزارش خود از تأمین کالا‌های اساسی از توزیع ۹۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی برنج، شکر و روغن از ابتدای سال جاری تا ۱۳ تیرماه خبر داد و افزود: در این مدت حدود ۱۰۰ هزار تن برنج، ۳۲۰ هزار تن شکر و ۴۷۷ هزار تن روغن از طریق شبکه توزیع در سرتاسر کشور در اختیار مصرفکنندگان قرار داده شده است.
طباطبایی گفت: برای تأمین نیاز مصرفی گندم و آرد واحد‌های تولیدی کشور نانوایی و صنف و صنعت نیز حدود ۳۰۸ هزار تن گندم و ۳۰۷ هزار تن آرد از ابتدای تیر ماه تاکنون توزیع شده است.