رییس اداره قفس و پن شیلات گلستان از پیش بینی تولید ۵۰۰ قطعه ماهی خاویاری با استفاده از قفس و پن در سواحل گلستان خبر داد.

به گزارش پايگاه خبری گلستان جوان، مومن گفت:با توجه به کمبود منابع آب شیرین، بهره بردن از آب دریا با استفاده از قفس و پن برای پرورش ماهی مورد توجه است.

او ادامه داد:بهترین ماهیان خاویاری را می‌توان در سواحل استان گلستان به دلیل عمق کم و منابع غنی آب دریا پرورش داد.

مومن با بیان اینکه پرورش ماهیان خاویاری در این قفس‌ها از اواخر آبان امسال آغاز می‌شود افزود:مدت زمان رسیدن ماهی خاویاری به وزن استاندارد حدود یک سال است و پیش بینی می‌شود ۵۰۰ قطعه ماهی خاویاری تا آبان سال آینده در استان تولید شود.

مومن همچنین با بیان اینکه ۳ سال پیش پرورش ماهی خاویاری با استفاده از قفس در سواحل استان به صورت آزمایشی انجام شد و موفق نیز بود افزود:پس از آن به دلیل شیوع ویروس کرونا این موضوع انجام نشد.

او با اشاره به اینکه برنامه ریزی شده ماهی خاویاری در قفس‌های دریایی پرورش داده شود افزود:مقرر است به جای لارو، ماهی یک کیلویی یا دو کیلویی استفاده شود تا بتوان در این حوزه موفق‌تر عمل کرد.

در حال حاضر ۵۸ قفس و ۱۰ پن در آب‌های استان مستقر هستند.

طرح پرورش ماهی در پِن محوطه‌ای محصور شده با تور و متصل به کف دریاست که به سبب عمق کم آب دریای خزر در سواحل گمیشان و بندرترکمن شرایط مناسب و ایده آلی را برای سرمایه‌گذاری در بین علاقمندان به این نوع پرورش ماهی فراهم کرده است.