رئیس کل دادگستری گلستان در سالروز تشکیل شورای حل اختلاف گفت: در ۲۰ سال گذشته این شورا، کارنامه درخشانی از خود بر جای گذاشته است.

به گزارش پايگاه خبری گلستان جوان، حیدر آسیابی افزود: ۴۵ درصد این پرونده‌ها با پادرمیانی اعضای شورا و ریش سفیدان به سازش ختم شده که ۶ درصد بیشتر از پارسال است.

او ادامه داد: میانگین سازش پرونده‌ها در کشور ۴۰ درصد است که به مدد مشارکت‌های مردمی، گلستان بالاتر از این میانگین است.

او افزود: در گلستان ۱۲۲ شعبه شورای حل اختلاف در همه حوزه‌های قضایی استان و دو شعبه روستایی در مناطق مرزی استان به منظور دسترسی آسان مردم به سیستم قضایی برای حل و فصل دعاوی، فعال است.

آسیابی با اشاره به رسیدگی ۷۴ هزار فقره پرونده در هفت ماه گذشته در شعب شورای اختلاف استان گفت: اگر در هر پرونده دو نفر طرف دعوا باشند، دست کم ۱۵۰ هزار نفر امسال به شعب شورا برای حل و فصل اختلافات خود مراجعه کرده اند که اگر این تعداد به دادگستری‌ها و دادسرا‌ها می‌رفتند، پاسخگویی به آنان سخت و فرایند رسیدگی به پرونده‌ها هم، طولانی‌تر می‌شد.

آسیابی گفت: فلسفه وجودی شورا، مشارکت مردم در امر حل و فصل اختلافات و صلح و سازش است تا ریشه خصومت بین افراد با مصالحه از بین برود.

کاهش هزینه‌های دادرسی، حل و فصل دعاوی بدون تشریفات قانونی، افزایش سرعت تعیین تکلیف دعاوی و فرصت بیشتر برای ترغیب طرفین به سازش از مزیت‌های شورای حل اختلاف است.۱۸ آبان سال ۱۳۸۰ سالروز تشکیل شورا‌های حل اختلاف است.