مردان و زنان شالیکار بندرگز و کردکوی در خلال فعالیت کشاورزی با لباس و دستان گِلی پای صندوق رای آمدند.

به گزارش پايگاه خبری گلستان جوان ، شالی‌کاران شهر‌های کردکوی و بندرگز در غرب گلستان همزمان با برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد در فصل نشای برنج برای ساعاتی دست از کار کشیدند و در مجاورات اراضی کشاورزی آرای خود را در صندوق سیار انتخابات ریاست جمهوری و شورای روستا انداختند.

مردان و زنان شالیکار بندرگز و کردکوی در خلال فعالیت کشاورزی با لباس و دستان گِلی پای صندوق رای آمدند.

تعدادی از این کارگران که در زمین‌های مجار روستا‌ها مشغول به کار بودند در زمان صرف صبحانه یا ناهار با حضور در مساجد و مدارس روستا رای دادند.

فصل نشای شالی (کاشت جوانه‌های برنج) از اوایل فروردین آغاز می‌شود و تا اوایل تیرماه ادامه دارد.

حدود نیمی از جمعیت گلستان در روستا‌ها ساکن هستند و بسیاری از شهرنشینان این استان نیز به کار کشاورزی در روستا‌ها مشغول هستند.

یک میلیون و ۳۵۴ هزار گلستانی واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۳۲ هزار و ۲۸۱ نفر برای نخستین بار طعم مشارکت سیاسی را تجربه می کنند.

رقابت برای حضور در پارلمان شهری و روستایی گلستان بین هفت هزار و ۸۶۳ نفر جریان دارد که از این تعداد هزار و ۵۶ داوطلب شهری و بقیه روستایی هستند.

۳۰ شهر استان گلستان دارای شورای پنج نفره و سه عضو علی البدل، سه شهر بندرترکمن، گنبد و علی آباد کتول دارای شورای هفت نفره و پنج عضو علی البدل و شهر گرگان هم دارای ۹ عضو اصلی و ۶ عضو علی البدل است.

برای کسب هر ۱۸۰ کرسی اصلی شورای شهر ۵.۸ نفر و برای هر سه هزار و ۲۵۴ کرسی شورای روستا‌های گلستان ۲ نفر رقابت خواهند کرد.

ترکیب شورای ۸۰۸ روستای گلستان سه نفره و ۱۶۶ روستا پنج نفره است.

استان گلستان براساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن یک میلیون و ۸۶۸ هزار و ۸۱۹ نفر جمعیت دارد که ۵۳ درصد از این جمعیت، شهرنشین هستند.

انتخابات ششمین دوره شورا‌های اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره رییس جمهوری، دومین میان دور‌های پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندور‌های یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد.