مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از اطفاء آتش سوزی بنای مَلِک در محله نعلبندان شهر تاریخی گرگان خبر داد و گفت: آتش سوزی به بام این بنا آسیب زد.

به گزارش پایگاه خبری گلستان جوان ، مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان از اطفاء آتش سوزی بنای مَلِک در محله نعلبندان شهر تاریخی گرگان خبر داد و گفت: آتش سوزی به بام این بنا آسیب زد.

مسعود زیارتی شامگاه شنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰ در گفتگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: صبح روز شنبه سقف بنای مَلِک از خانه‌های تاریخی همجوار بنای تاریخی امیرلطیفی (موزه صنایع دستی) در محله نعلبندان شهر تاریخی استرآباد (گرگان) دچار آتش سوزی شد که با مشاهده دود آن توسط مسئول موزه صنایع دستی این موضوع به سرعت به آتش نشانی گرگان اطلاع رسانی شد و با پیگیری‌های یگان حفاطت میراث فرهنگی استان و ورود آتش نشانان به حادثه، این آتش سوزی مهار و اطفاء شد.

مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان افزود: این بنا متعلق به دوره قاجاریه و دارای دو بنای یک طبقه و دو طبقه است که در این حادثه بنای یک طبقه آن دچار حریق شده است.

وی گفت: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان در ساعات اولیه این آتش سوزی از بنا بازدید کرد و خسارات توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار گرفت.

زیارتی خاطرنشان کرد: عامل اصلی آتش سوزی هنوز مشخص نشده، اما متاسفانه با توجه به اینکه بنا خالی از سکنه بوده و در آن حجم بالای مواد اشتعالزا مانند ضایعات پلاستیک و کارتن دپو شده است، مخاطراتی برای شروع چنین حوادثی ایجاد کرده است که علاوه بر تهدید تخریب بنای تاریخی موجود در ملک، امکان آسیب به سایر خانه‌های تاریخی اطراف را موجب می‌شود.

وی با بیان اینکه این بنا که مدت‌ها است متروکه باقی مانده است، یادآور شد: علی رغم پیگیری‌ها و مکاتبات چند سال اخیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان برای دعوت مالک برای بهره مندی از طرح ملی مشارکت به منظور مرمت و احیا بنا، اما مالک اصرار بر تخریب و نوسازی بنا را داشته است.

مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان با بیان اینکه به دلیل متروکه بودن بنا، پیش از آتش سوزی، بام و بخشی از جرز‌ها دچار آسیب‌های جدی شده و نیازمند مرمت و رفع خطر اضطراری است، تصریح کرد: رها کردن چنین آثار شاخصی که پشتوانه فرهنگی و تاریخی شهر محسوب می‌شود کم کم به روند تخریب آن‌ها افزوده و چنین حوادثی را در پیش خواهد داشت.

گفتنی است بنای تاریخی مَلِک در محله نعلبندان شهر تاریخی استرآباد (گرگان) و در ضلع شرقی مسجد جامع واقع شده که متعلق به دوره قاجار و دارای دو قسمت یک طبقه و دو طبقه است. این بنا روزی محل سکونت مهدی خان ساعد لشکر معروف به مهدی خان مَلِک از سران حکومتی شهر تاریخی استرآباد در دوران قاجار بوده است.

بنای تاریخی امیرلطیفی هم در اصل جزو مجموعه مسکونی مهدی خان ساعد لشکر (مَلِک) بوده است که بعد‌ها به خانه امیرلطیفی معروف می‌شود و در حال حاضر هم به عنوان موزه صنایع دستی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان است.