آب شرب میلیون‌ها آمریکایی از استاندارد‌های بهداشتی لازم برخوردار نیست. کیفیت آب شرب میلیون‌ها آمریکایی از استاندارد‌های بهداشتی فدرال برخوردار نیست و میزان مواد آلاینده خطرناک آن زیاد است.
به گزارش سرویس بین الملل پايگاه خبري  گلستان جوان ، پايگاه اينترنتي روزنامه انگليسي گاردين در مطلبی نوشت: آب شرب میلیون‌ها آمریکایی از استاندارد‌های بهداشتی لازم برخوردار نیست. کیفیت آب شرب میلیون‌ها آمریکایی از استاندارد‌های بهداشتی فدرال برخوردار نیست و میزان مواد آلاینده خطرناک آن زیاد است.
تحقیقات گاردین از بیش از ۱۴۰ هزار شبکه آب دولتی در سراسر آمریکا و سرزمین‌های وابسته به آن نشان می‌هد که لاتین تبار‌های این کشور بیش از دیگران از آب شرب آلوده استفاده می‌کنند.
در شهر‌هایی که ۲۵ درصد یا شمار بیشتری از جمعیت آن‌ها را لاتین تبار‌های تشکیل می‌دهند، میزان آلایندگی آب شرب دو برابر حد مجاز دیگر نقاط آمریکاست.
این تحقیق همچنین نشان می‌دهد، بیش از ۲۵ میلیون آمریکایی از شبکه‌های آب شرب آلوده‌ای استفاده می‌کنند که میزان آلایندگی آن‌ها بسیاری بالاتر از حدمجاز است و در این میان، تخمین زده می‌شود که پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از این افراد را لاتین تبار‌ها تشکیل می‌دهند.
ایالت تگزاس، آلوده‌ترین شبکه آب شرب را در میان ایالت‌های آمریکا دارد و پس از آن ایالت‌های کالیفرنیا و اوکلاهاما قرار دارند. میانگین موارد تخطی در زمینه آلایندگی آب به ترتیب در ایالت‌های اوکلاهاما، ویرجینیای غربی و نیو مکزیکو بیش از دیگر ایالت‌های آمریکاست.
تحقیقات شش ماهه از اطلاعات و آمار اداره حفاظت محیط زیست آمریکا و دیگر نهاد‌های ذیربط حاوی این نتایج است:
– دسترسی به آب آشامیدنی سالم در ایالات متحده آمریکا، بر اساس جغرافیا، نژاد و میزان درآمد مردم به شدت نامتناسب است.
– میزان آلایندگی آب شرب شهر‌هایی که درآمد سکنه آن‌ها پایین‌تر است، بیش از دو برابر شهر‌های ثروتمند است.
– در برخی از شبکه‌های آب شرب نقاط مختلف آمریکا هر ساله صد‌ها مورد تخلف در زمینه کیفیت آب شرب و میزان آلایندگی آن‌ها ثبت می‌شود بدون اینکه دولت به آن‌ها ترتیب اثر بدهد و یا این موضوع به اطلاع مشترکان برسد.
– در مناطق روستایی میزان آلایندگی ۲۸ درصد بیشتر از شهرهاست.
– دانشمندان و مقامات دولتی آمریکا به ناقص بودن مقررات و نظام نامه‌های مربوط به آب آشامیدنی در این کشور اذعان دارند.
کارشناسان بسیار نگران آلایندگی شبکه‌های آب شرب شهر‌های کوچک هستند.
این کارشناسان می‌گویند لاتین تبار‌های آمریکا به شدت در معرض خطر قرار دارند، زیرا اکثر آن‌ها نزدیک مراکز صنعتی در کالیفرنیا و در غرب آمریکا زندگی می‌کنند که میزان نیترات موجود در آب شرب آن‌ها بسیار بالاست.
همچنین اکثر جمعیت مناطق جنوب غرب آمریکا را که میزان آرسنیک موجود در ذخایر آب شرب آن‌ها بالاست، لاتین تبار‌ها تشکیل می‌دهند.
به گفته پائولا بیمر از محققات بهداشت عمومی دانشگاه آریزونا، لاتین تبار‌های ساکن شهر نوگالس از توابع آریزونا فکر می‌کنند کیفیت آب آشامیدنی آن‌ها ناسالم است و بیش از استعمال دخانیات برایشان ضرر دارد. به همین خاطر از بطری‌های آب آشامیدنی و آب معدنی استفاده می‌کنند.
چند سال پیش وقتی بحران آب در فلینت، میشیگان در صدر عناوین اخبار آمریکا قرار گرفت، مسئله کیفیت آب در این کشور به یک موضوع گفتگوی ملی مطرح شد. اما شرکت مالتی پیور اینترنشنال، واقع در لاس وگاس آمریکا که سیستم‌های تصفیه آب آشامیدنی را با تاییدیه بنیاد ملی علوم آمریکا تولید می‌کند، به تازگی در گزارشی در وبسایت خود نوشت:
یک چهارم آمریکایی‌ها در حال حاضر آب را از منبعی دریافت و مصرف می‌کنند که قانون آب آشامیدنی سالم اداره حفاظت محیط زیست را نقض می‌کند. این تخلفات از آزمایش ناکافی گرفته تا سطوح خطرناک آلاینده‌های آب آشامیدنی مانند آرسنیک یا سرب متغیر است. این قبیل تخلفات در سراسر کشور، از روستا‌ها و شهر‌های کوچک گرفته تا شهر‌های پرازدحام رخ می‌دهد.
در حالی که آب ناسالم در سراسر کشور جریان دارد، این معضل در مناطق کم درآمد و روستایی بیشتر مشهود است. تاحدی، این بدان دلیل است که جدیدترین فناوری‌های تصفیه آب، گران هستند- بسیاری از شبکه‌های کوچک آب شرب نیز نمی‌تواننند تکنیک‌های تصفیه آب خود را مطابق با استاندارد‌های فدرال حفظ کنند.
از میان ایالت‌های آمریکا، ۱۰ ایالت پورتوریکو، جورجیا، آریزونا، واشنگتن، نیوجرسی، اوهایو، کالیفرنیا، فلوریدا، تگزاس، و پنسیلوانیا، بدترین رتبه بندی را از حیث کیفیت آب شرب در سراسر کشور دارند.

۱۰-پورتوریکو:
پورتوریکوی زیبا به دلیل سواحل و معماری خیره کننده آن معروف است. اما از زمان ورود طوفان‌های ایرما و ماریا در سال ۲۰۱۷ شرایط زندگی در این جزیره بسیار بد شده است.
طوفان‌ها خسارات زیادی را در سراسر جزیره به بار آوردند و ماه‌ها زیرساخت‌ها و صنعت گردشگری را متوقف کردند. هنوز هم وجود قطعی برق و ژنراتور‌های غیرقابل اطمینان به این معنی است که آب آشامیدنی از سلامت لازم برخوردار نبوده و اغلب تغییر رنگ داده و با رسوبات مخلوط می‌شود. دولت به مردم هشدار داده است قبل از استفاده سه دقیقه آن را کاملاً بجوشانند.
همزمان با بهبود وضعیت جزیره از خسارت‌های ناشی از طوفان‌ها به دلیل توزیع گسترده فیلتر‌های تصفیه آب، شرایط آب آشامیدنی آن هم به آرامی در حال بهبود است. با این حال بسیاری از مشکلات باقی مانده است. حتی قبل از وقوع طوفان‌ها تقریباً تمام آب پورتوریکو از استاندارد‌های فدرال برای آشامیدن برخوردار نبود و در سال ۲۰۱۹ در حدود ۴۱۰ مرکز تامین آب آشامیدنی پورتوریکو مرتکب ۱۱۲ تخلف جدید شدند و استاندارد‌های کیفیت آب آشامیدنی اداره محیط زیست آمریکا را نقض کردند. در این رابطه ۱۱۲ نفر مجرم شناخته شده اند.
۹-جورجیا:
ایالت جنوبی جورجیا در زمینه تولید بادام زمینی، گردو و هلو پیشرو است. همچنین این ایالت شاهد افزایش روز افزون جمعیت شهرنشین است. آتلانتا از یکی از سریعترین نرخ رشد شهری در آمریکا برخوردار است. اما کیفیت آب این ایالت یکی از بدترین‌ها در کشور است. با وجود رودخانه‌ها، جویبار‌ها و چاه‌های آلوده جای تعجب نیست که آب آشامیدنی جورجیا از استاندارد‌های ملی کیفیت آب برخوردار نباشد. در بعضی مناطق سطح کلروفرم، رادیوم، برومات، کروم، کلرات، آرسنیک یا رادیوم بسیار بالاتر از سطوح قانونی است. کل ترهالومتان‌ها که ممکن است با سرطان پوست، سرطان مثانه و مشکلات رشد جنین ارتباط داشته باشد در آب برخی از مناطق نیز یافت می‌شود و موادی، چون PFAS و PFOA هم از سه پایگاه نظامی در جورجیا به داخل آب‌های زیرزمینی نفوذ کرده است. در برخی موارد سطح آلودگی تا ۵ هزار برابر هم اعلام شده است.
در سال ۲۰۱۹، ۶۰۰ مرکز تهیه آب آشامیدنی در جورجیا کیفیت و استاندارد اداره محیط زیست آمریکا را کسب نکردند و ۴۶ نفر نیز به نقض قانون متهم شدند.
۸-آریزونا:
ایالت آریزونا در بیابان‌ها و کوه‌های غرب آمریکا گسترده شده است. در سراسر منطقه موضوع کم آبی رو به رشد است، اما مشکل تنها در نبود آب کافی نیست.
آب لوله کشی آریزونا نیز یکی از خطرناک‌ترین و ناسالم‌ترین آب‌های آشامیدنی موجود در کشور است. براساس گزارش‌ها آب این ایالت بالاترین سطح متوسط کروم-۶ که یک ماده سرطان زای شناخته شده در آمریکا است، دارد. سموم دیگر مرتبط با بیماری سرطان و مسائل مربوط به رشد، مانند مواد شیمیایی پرفلور هم سیستم‌های آب را آلوده می‌کنند. از سال ۲۰۱۹ هم ۹ مرکز تولید آب آشامیدنی در سراسر این ایالت مورد آزمایش واقع شده اند که در آب تولیدی آن‌ها سطح بالاتری از سولفونات پرفلوئوروکتان و اسید پرفلوئوروکتانوئیک مشاهده شده است. این مواد سمی غالباً از موادی مانند کف موجود درکپسول‌های اطفاء حریق و محصولات خانگی تهیه می‌شوند و حذف آن‌ها از آب بسیار دشوار است.
در سال ۲۰۱۹ بیش از ۸۰۰ مرکز تهیه آب آشامیدنی در آریزونا استاندار‌های اداره محیط زیست آمریکا درباره تولید آب آشامیدنی را نقض کرده اند و ۶۰ نفر مقصر شناخته شده اند.
۷-واشنگتن:
ایالت واشنگتن به دلیل جمعیت دوستدار طبیعت آن شناخته شده است و شهر‌هایی مانند سیاتل از مهمترین شهر‌های آن هستند. روند بحث برانگیز موضوع “آب خام” در این ایالت شمالی رایج است و بسیاری از ساکنان آن تلاش می‌کنند یک زندگی دوستدار محیط زیست داشته باشند.
اما اگر پا را از مرز‌های شهر فراتر بگذارید دیگر زندگی متفاوت به نظر می‌رسد. سال‌ها بارش برف کم سابقه در کوه‌های راکی به معنای خشک شدن رودخانه‌ها است. اما بحران آب واشنگتن فقط به مقدار آب محدود نمی‌شود و این ایالت از یکی از بدترین آب‌های شرب کم کیفیت کشور برخوردار است.
آرسنیک، کلروفرم، کروم، نیترات، رادون، رادیوم و اورانیوم تنها برخی از آلاینده‌های موجود در آب شرب واشنگتن هستند و در بسیاری از جوامع و از جمله در یک یا چند شاخص پایین‌تر از سطح ایمنی لازم ملی هستند. تقریباً تمام آلاینده‌ها سرطان زا شناخته شده که ممکن است منجر به مشکلات رشد، آسیب کبدی و مشکلات تولید مثل شود، در آب این ایالت وجود دارد. در سال ۲۰۱۹ ایالت واشنگتن به دلیل وجود مقادیر زیادی سرب در آب آشامیدنی یک مدرسه، نمره قبولی را از مرکز تحقیقات و سیاست محیط زیست آمریکا و صندوق آموزش آمریکا دریافت نکرد.
در سال ۲۰۱۹ هم ۱۰۴۷ مرکز تامین آب آشامیدنی ایالت واشنگتن استاندارد‌های کیفیت آب اداره محیط زیست آمریکا را نقض کردند و ۱۱۲ نفر هم به این خاطربه نقض قانون متهم شدند.
۶-نیوجرسی:
نیوجرسی یکی از برترین مراکز صنعتی کشور است. اما گسترش جمعیت و بافت شهری در این ایالت خطرات زیادی ازجمله ایجاد آب آلوده به همراه دارد.
مواد PFC که از PFOA و PFOS تشکیل شده اند به مواد شیمیایی مصنوعی اطلاق می‌شوند که از آن‌ها برای مقاوم سازی مواد در برابر چربی، آب و حرارت استفاده می‌شود. محققان دریافته اند که PFC‌ها نیز بسیار سمی هستند. PFC‌هایی که از چرخه تولید خارج می‌شوند به تدریج در سیستم‌های آبی باقی مانده و ممکن است باعث سرطان، آسیب کبدی و مشکلات مربوط به زاد و ولد و رشد شود. طبق تخمین‌های سال ۲۰۱۷، از هر ۵ نفر ساکن نیوجرسی به طور منظم یک نفر از آب آلوده به PFC‌ها استفاده کرده است.
در سال ۲۰۱۹ شهر نیوآرک در ایالت نیوجرسی از لحاظ آب آشامیدنی با شهر فلینت در ایالت میشیگان مقایسه شد. این زمانی بود که ساکنان شهر مجبور شدند برای دریافت بطری‌های آب آشامیدنی صف بکشند، زیرا فیلتر‌های تصفیه در شهر نتوانسته بودند که سرب موجود در آب شهر را تصفیه کنند. سایر آلاینده‌های آب ازجمله کلر منجر به این شده است که ۴.۴۹ میلیون نفر از ساکنان نیوجرسی یعنی بیش از نیمی از جمعیت این ایالت به آب آشامیدنی دسترسی نداشته باشند.
در همان سال تقریباً ۱۴۰۰ مرکز تامین آب در نیوجرسی استاندارد‌های کیفیت آب اداره محیط زیست آمریکا را کسب نکردند و ۹۶ نفر به عنوان ناقض قانون شناخته شدند.
۵-اوهایو:
یکی از مناطق صنعتی و از آلوده‌ترین ایالت‌های آمریکا، اوهایو است.
در سال ۲۰۱۶ مقامات شهر سبرینگ متوجه شدند که مشکلی همانند مشکل شهر فلینت در رابطه با آب آشامیدنی دارند و سطح غیر ایمن از سرب در سیستم آب این شهر یافت شد که منجر به تعطیلی مدارس و مشاغل شد. از آن زمان تاکنون شرایط در سراسر این ایالت اندکی بهبود یافته است. اما حتی قرار گرفتن در معرض سرب در دوران کودکی نیز می‌تواند عواقب مضری به همراه داشته باشد که از جمله می‌توان به تشدید تشنج، اختلالات یادگیری و مشکلات رفتاری اشاره کرد.
پس از سال‌ها عملکرد ضعیف در استخراج معادن بسیاری از جوامع روستایی در اوهایو با آبی زندگی می‌کنند که دارای مقادیر غیر ایمن از آهن، سولفات یا سایر ترکیبات معدنی است. سبرینگ تنها شهر اوهایو نیست که دارای آب خطرناک است. در سال ۲۰۱۹، تقریباً ۱۵۰۰ مرکز تامین آب در اوهایو استاندارد‌های کیفیت آب اداره محیط زیست آمریکا را کسب نکردند و ۵۸ نفر از افراد به نقض قانون متهم شدند.
۴-کالیفرنیا:
این ایالت محل باغ‌های انگور و دومین شهر بزرگ کشور است. اما از وجود آب آلوده نیز رنج می‌برد.
بسیاری از مردم جوامع کشاورزی و روستایی در کالیفرنیا از سیستم‌های آب آلوده به آرسنیک و اورانیوم استفاده می‌کند. این آب همراه با سطح بالایی از نیترات ناشی از مصرف سموم در بخش کشاورزی است و آلودگی آن زیاد است که به طور بالقوه باعث ایجاد سرطان و مشکلات رشد در کودکان می‌شود. در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱ میلیون نفر از ساکنان کالیفرنیا یعنی از هر ۱۰ نفر یک نفر در ۱۲ شهر آب آشامیدنی ناسالم دریافت کردند. حدود ۱۶۰۰ مرکز تهیه آب آشامیدنی در کالیفرنیا استاندارد‌های کیفیت آب آشامیدنی اداره محیط زیست آمریکا را نقض کردند و ۲۳ نفر نیز به نقض قانون متهم شدند. آب آشامیدنی ناسالم در کالیفرنیا بیشتر بر جوامع کم درآمد و روستایی آن تأثیر می‌گذارد. در حالی که دولت اقداماتی را آغاز کرده است، اما ممکن است دهه‌ها طول بکشد تا چالش‌های آب آشامیدنی را حل کند.
۳-فلوریدا:
ایالت آفتاب درخشان به خاطر سواحل پراکنده و پارک‌های مشهورش در جهان مشهور است و سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جلب می‌کند.
اما در سال ۲۰۱۸ وضعیت آب در فلوریدا با دو موقعیت اضطراری در بخش زیست محیطی روبرو شد. میکروارگانیسم‌های قرمز به خلیج مکزیک می‌ریزند و جلبک‌های سبز -آبی به رودخانه ها، دریاچه‌ها و اقیانوس سرازیر می‌شوند. هر دو فاجعه زیست محیطی سبب تلف شدن شمار زیادی از حیوانات دریایی شده است و توجه‌ها را به سمت آب‌های فلوریدا معطوف کرده است.
وجود بیش از حد کود و سایر آلاینده‌ها منجر به رشد و گسترش جلبک‌های آب شیرین شده که به نظر می‌رسد هر سال این وضعیت بدتر می‌شود. وقوع طوفان‌ها هم باعث جاری شدن سیل و آلودگی به طرف منابع تولید آب آشامیدنی می‌شوند و به کیفیت آب آشامیدنی ایالت آسیب می‌رسانند. در بعضی مناطق در آب فلوریدا سطح بالایی از باکتری‌های کلیفرم ناشی از ضایعات انسانی همراه با مقادیر زیادی مس و سرب مشاهده شده است.
در سال ۲۰۱۸ مقامات ایالت همچنین از هرگونه اطلاع رسانی در مورد آلودگی قابل توجه آب آشامیدنی به مواد شیمیایی PFOS و PFOA در نزدیکی کالج آتش نشانی ایالت فلوریدا به مدت ۴ ماه خودداری کردند. در سال ۲۰۱۹، ۱۶۵۰ مرکز تولید آب آشامیدنی در فلوریدا استاندارد‌های کیفیت آب اداره محیط زیست آمریکا را نقض کردند و ۱۰۱ نفر نیز ناقض جدی قانون شناخته شدند.
۲-تگزاس:
تگزاس با رشد تولید ناخالص داخلی و اشتغال آفرینی در آمریکا پیشتاز است. اما در این حال با یکی از بدترین وضعیت‌ها در رابطه با کیفیت آب آشامیدنی در آمریکا روبروست.
آلوده‌ترین آب‌های آشامیدنی در جوامع کوچک و روستایی ایالت وجود دارند. در حالی که منابع آب کمیاب هستند آلودگی هایی، چون سرب، تشعشعات و آرسنیک از مهمترین آلاینده‌ها هستند که بخشی از آن‌ها به دلیل قدیمی بودن لوله‌ها و سیستم‌های انتقال آب و بخشی دیگر به دلیل مواد آلوده ریخته شده مستقیم به رودخانه‌ها است. تقریباً ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان تگزاس نیز در مناطقی با آب‌های زیرزمینی آلوده زندگی می‌کنند.
تقریباً ۱۲.۰۷ میلیون تگزاسی آب ناسالم می‌نوشند و به نظر نمی‌رسد کیفیت در حال بهبود باشد. آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که تگزاس هنوز هم دارای بیشترین منابع آب آشامیدنی همراه با تشعشعات در آمریکا است.
در سال ۲۰۱۹، ۳، ۳۵۸ شبکه تولید آب آشامیدنی در تگزاس استاندارد‌های کیفیت آب اداره محیط زیست آمریکا را نقض کردند و ۴۵۵ نفر به عنوان متخلف جدی شناخته شدند.
۱-پنسیلوانیا:
ایالت پنسیلوانیا با داشتن سابقه‌ای غنی و شکوفایی بازار کار، ساکنان جدیدی را از گوشه و کنار کشور جذب می‌کند. مناطق زیبا، کوه‌های با صلابت و شهر‌های متنوع پنسیلوانیا آن را به مکانی ایده آل برای استقرار افراد بدل کرده است. با این حال، پنسیلوانیا سابقه‌ای طولانی در آلودگی آب دارد.
اقتصاد پنسیلوانیا برای دهه‌ها متکی به استخراج زغال سنگ بود. اما اقدامات غیر قانونی معدنی منجر به ایجاد جریان مداوم آلودگی می‌شود. ۲۰ هزار مایل از جویبار‌ها استاندارد‌های کیفیت آب فدرال برای ماهیگیری و شنا را ندارند. بیش از ۲۰۰ هزار حلقه چاه گاز و نفت رها شده چشم انداز‌ها را آلوده می‌کنند و آلودگی‌های آن‌ها به آب‌های زیرزمینی منتقل می‌شوند. همراه با مواد شیمیایی سمی در بعضی از مناطق در هنگام بارندگی شدید فاضلاب به طور منظم سرریز و وارد رودخانه‌ها می‌شود. در نزدیکی شهر فیلادلفیا حدود ۸۵ هزار نفر در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که آب آشامیدنی آلوده به آلاینده‌هایی مثل PFAS را مصرف می‌کنند.
برای برخی جوامع زندگی در روستا‌های پنسیلوانیا به شدت تحت تأثیر بهره برداری از لایه‌های شیل برای استحصال نفت خام قرار گرفته است. این یک مشکل معمول برای چاه‌ها ایجاد می‌کند که می‌تواند سبب تغییر رنگ و بو برای آب آشامیدنی شود. تقریباً به ۶ میلیون نفر از ساکنان پنسیلوانیا با آب ناسالم خدمات ارائه می‌شود و در حالی که دولت همچنان سیاست‌های جدیدی را اعمال می‌کند، اما شرایط برای بسیاری از جوامع کوچک تغییری نکرده است.
  • منبع خبر : گاردين